KRUHOVÉ PROVOZY

   Kruhový provoz, nebo ne zcela přesně kruhový trénink, je poměrně ustálený systém, který je zaměřen na rozvoj pohybových schopností, ale také rozvíjí samostatnost a rychlou orientaci v měnících se podmínkách a schopnost přizpůsobit se různým pohybovým činnostem. Hráči se pohybují po jednotlivých stanovištích zpravidla uspořádaných do kruhu (Vilímová, 2009, Rychtecký, Fialová, 1995).

  Ve fotbalovém prostředí tuto specifickou didakticko organizační formu používáme především s cílem zvýšení úrovně kondičních a koordinačních schopností. Existuje řada dílčích úkolů, které nás též mohou zajímat. Především efektivní využití času v tréninkové jednotce. Máme k dispozici dvě možnosti. První možností je vymezení počtu opakování cvičení na jednotlivých stanovištích, tudíž vymezení přesné dávky. Druhou možností je vymezení cvičební doby na jednotlivých stanovištích, tím je rozuměno vymezení času. Toto cvičení lze organizovat i s hudebním doprovodem, který je sestříhán v přesných časových relacích a řídí střídání cvičenců na jednotlivých stanovištích. Také díky tomu je zvolení této formy účinnější.

  Cvičení by měla být uzpůsobena tak, aby došlo ke správnému střídání svalových skupin přesněji agonista-antagonista, tím se svaly lépe prokrví a jejich námaha se znásobí. Po těžkém namáhavém cviku zařadíme cvik lehký proto, aby si namáhaný sval odpočinul (Jarkovská, 2009). Ale samozřejmě záleží na cíli kruhového provozu a jeho zařazení u konkrétní tréninkové skupiny v konkrétním období tréninkového cyklu. V naší práci proto předkládáme zásobník cvičení vhodných do kruhových provozů, nikoli však konkrétní kruhové provozy. Ty si trenér či cvičitel sestaví sám dle svých aktuálních potřeb z nabízeného zásobníku.

 © 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky